Aktualizacja planu działania ratownictwa medycznegoDodatkowe zespoły ratownictwa medycznego zostały przewidziane w najnowszej, proponowanej przez wojewodę aktualizacji Planu Działania Systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego Województwa Zachodniopomorskiego. Sezonowa karetka z ratownikami znajdzie się od 2016 roku w Świnoujściu, a całoroczna w Kołobrzegu, jeżeli zmiany zaakceptuje minister zdrowia.

Propozycja nie obejmuje wprowadzenia dodatkowych karetek w 2015 r., z uwagi na obowiązywanie do końca przyszłego roku umów, zawartych przez NFZ z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego – mówi Piotr Gabinowski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ZUW.

Aktualizacja zawiera również pełne dane statystyczne za zeszły rok. W 2013 r. w województwie zachodniopomorskim odnotowano prawie 144 tys. interwencji zespołów ratownictwa medycznego, w tym ponad 125 tys. do stanów nagłego zagrożenia zdrowotnego. Lotnicze zespoły ratunkowe z bazą w Goleniowie i Zegrzu Pomorskim interweniowały ogółem 445 razy. W tym samym roku w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych oraz na Izbach Przyjęć odnotowano prawie 410 tys. przyjęć, z czego w ponad połowie przypadków przyjęto pacjentów w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego.

W zachodniopomorskich 83 zespołach ratownictwa medycznego i na 8 szpitalnych oddziałach ratunkowych pod koniec 2013 roku pracowało 354 lekarzy, 157 pielęgniarek i 1019 ratowników medycznych. Województwo na zabezpieczenie karetek pogotowia w roku 2014 otrzymało z budżetu państwa ponad 100 mln zł. Utrzymanie w gotowości karetki z ratownikami medycznymi kosztuje w ciągu doby średnio ponad 3,1 tys. zł, a specjalistycznej, z lekarzem jest o tysiąc złotych droższe.

W tym roku przy szpitalach w Koszalinie i Szczecinie-Zdunowie oddano do użytkowania lądowiska dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Do 2017 roku planowane jest uruchomienie 4 szpitalnych oddziałów ratunkowych – w Świnoujściu, Kołobrzegu oraz w dwóch szczecińskich szpitalach w Zdunowie i Zdrojach.

źródło: Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki w Szczecinie